מחקרים

השפעת פתיחת תעלות אשלגן רגישות לאדנוזין פוספט על כאבי ראש מקבציים

במחקר נמצא כי ההפעלה של תעלות KATP יכולה לגרום להתקפי כאב ראש מקבצי אצל אנשים החווים כאבי ראש מקבציים אפיזודיים וכאבי ראש מקבציים כרוניים, אך לא באלו בתקופת ההפוגה

19.06.2024, 17:07
כאב ראש (צילום: שאטרסטוק)

כאבי ראש מקבציים (מאופיינים באפיזודות קשות חוזרות של כאב ראש ואחריהן תקופות של הפוגה. בעוד שתעלות אשלגן הרגישות לאדנוזין טריפוספט (KATP, ATP-sensitive potassium channel) נקשרו להופעת התקפי מיגרנה, מעורבותן בכאבי ראש מקבציים נותרה לא ברורה. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת pain, חוקרים ביקשו להעריך האם פתיחת תעלות KATP עשויה לגרום להתקפי כאבי ראש מקבציים אצל אנשים החווים כאבי ראש מקבציים אפיזודיים בתקופה הפעילה או כאבי ראש מקבציים כרוניים.

במחקר נכללו 41 משתתפים: 10 עם כאבי ראש מקבציים אפיזודיים בתקופה הפעילה, 15 בתקופת ההפוגה ללא התקפים ו-17 שאובחנו עם כאבי ראש מקבציים כרוניים. כל משתתף עבר שני ימי ניסוי עם עירוי רציף למשך 20 דקות של לבקרומקלים (levcromakalim) (חומר שפותח תעלות KATP) או אינבו (מי מלח איזוטוניים), ולאחר מכן תקופת תצפית של 90 דקות. התוצא העיקרי היה השוואת השכיחות של התקפי כאבי ראש מקבציים בתקופת התצפית שלאחר העירוי בין קבוצת הטיפול עם לבקרומקלים לבין קבוצת האינבו.

תוצאות המחקר הדגימו כי בקרב משתתפים עם כאבי ראש אפיזודיים בתקופה הפעילה, 6 מתוך 10 (60%) חוו התקפים לאחר עירוי לבקרומקלים, לעומת 1 בלבד מתוך 10 (10%) שקיבלו אינבו (P = 0.037). כמו כן, בקרב אלו שנמצאו בשלב ההפוגה, 1 מתוך 15 משתתפים (7%) דיווח על התקפים לאחר לבקרומקלים, בעוד שאף אחד מהם לא דיווח על התקפים לאחר אינבו (P = 0.50). בנוסף, בקרב אלו עם כאב ראש מקבצי כרוני, 5 מתוך 17 משתתפים (29%) סבלו מהתקפים לאחר לבקרומקלים, בהשוואה לאף אחד לאחר אינבו (P = 0.037).

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלו מצביעים על כך שהפעלת תעלות KATP עשויה לגרום להתקפי כאב ראש מקבציים בקרב משתתפים עם כאבי ראש מקבציים אפיזודיים והתקפי ראש מקבציים כרוניים, אך לא באלו שנמצאים תקופת ההפוגה. תוצאות אלו מדגישות את השימוש הטיפולי הפוטנציאלי במעכבי תעלות KATP לטיפול בכאבי ראש מקבציים.

מקור:

Al-Khazali, Haidar M.a,b,c,d; Deligianni, Christina I.a,e; Pellesi, Lanfrancoa; Al-Karagholi, Mohammad Al-Mahdia,b; Ashina, Håkana,b,c,d,f; Chaudhry, Basit Alia,b; Petersen, Anja Sofiea,b; Jensen, Rigmor H.a,b; Amin, Faisal Mohammada,b,f; Ashina, Messouda,b,*. Induction of cluster headache after opening of adenosine triphosphate-sensitive potassium channels: a randomized clinical trial. PAIN 165(6):p 1289-1303, June 2024. | DOI: 10.1097/j.pain.0000000000003130

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב ראש מקבצי,  תעלות אשלגן,  לבקרומקלין
תגובות