חדשות

חדש במרכז הרפואי העמק: יחידת כלבנות רפואית

לצוות הרפואי בביה"ח העמק הצטרפו לאחרונה ג'ני, טימי וטדי, כלבים טיפוליים | הכלבים שותפים לטיפול בחולים ומסייעים להפחתת חרדה, כאב, עצב ובדידות ומחזקים את שיתוף הפעולה עם הצוותים

כלבה טיפולית עם מטופלת במרכז הרפואי העמק. צילום: דוברות ביה"ח

לאנשי הצוות העובדים במרכז הרפואי העמק הצטרפו לאחרונה ג'ני, טימי וטדי, כלבים טיפוליים שעברו הכשרה מיוחדת. הכלבים הטיפוליים שמשתלבים במסגרות האשפוז עוברים פיקוח וטרינרי ובדיקות קפדניות, בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים.

"שיתוף כלבים טיפוליים במהלך הטיפול מגיע מתוך הסתכלות כוללנית על מטופל עם כאב ועל הצרכים הגופניים והרגשיים שלו והכל למען שיפור רווחתו", מסבירה דנה לב, אחות מומחית קלינית לטיפול בכאב, שמרכזת את יחידת הכלבנות הרפואית במרכז הרפואי העמק.

"מחקרים מוכיחים שבכל מגע עם כלב מופרשים לגוף הורמונים אשר מסייעים להפחתת חרדה, כאב, עצב ובדידות ומעלים את תחושת הביטחון והמוטיבציה לשיתוף פעולה עם הצוותים", מסבירה מיכל לבנשטיין, אחות מזה 28 שנים ומטפלת מוסמכת בעזרת בעלי חיים.

לבנשטיין הקימה את מערך "לגעת בנפש", מערך ייחודי של אחיות ואחים שמגיעים מהשטח ומוסיפים לארגז הכלים שלהם את הטיפול הרגשי באמצעות בעלי חיים במטרה למקסם את יכולות הטיפול במטופלים מורכבים וכדרך נוספת להגיע אל ליבם. "הכלבים הם שותפים של ממש לטיפול, יש להם יכולת מופלאה לסייע לנו לטפל בחולים מורכבים", מדגישה מיכל.

אנשי הצוות הרב תחומי במחלקות השונות מזהים את המטופלים שהכלבים הטיפוליים יכולים להיטיב עימם ותכנית טיפול נבנית עבור כל מטופל. זאת כאשר הכנסת כלב טיפולי מתבצעת רק בהסכמה וברצון המטופל ומתוך הבנה של הצורך הגופני, הרגשי והנפשי שלו.

לדברי יהודית חייט, האחות הראשית ומנהלת האחיות במרכז הרפואי העמק: "פגשתי את הכלבים הטיפוליים לראשונה ב'בילינסון', צפיתי בתגובות של המטופלים ושל הצוותים למגע עם הכלבים. התרגשתי לראות את החיוך שעולה על הפנים, ואז קורה הקסם - הרגע שבו הם שוכחים את הכאב והחרדה. חשבתי שזה חלום שאני רוצה להגשים גם עבור המטופלים ב'העמק', ויחד עם מנהל המרכז הרפואי, ד"ר מאור ממן שמאמין בגישה הזו בכל ליבו, אנו מגשימים כעת את החלום".

באגף הלנברג לשיקום שבמרכז הרפואי העמק נערכו בימים האחרונים כמה מפגשים מרגשים בין הכלבים הטיפוליים לבין מטופלי השיקום. רינה ארמי, בת 71 מעפולה, התאשפזה בשיקום בעקבות שבר בעצם הירך וכעת, הכלבה ג'ני היא אחת מתוך הצוות הרב תחומי שמטפל בה. "היתה לי כלבה 16 שנים ואני מאוד אוהבת כלבים, הפגישה עם ג'ני שימחה אותי ורוממה את מצב רוחי", סיפרה השבוע. הכלבה ג'ני תגיע לבקר את המטופלת גם בשבועות הקרובים של אשפוזה בתקווה שבקרוב רינה תשחק עם ג'ני כשהיא ניצבת על רגליה.

נושאים קשורים:  כלבנות טיפולית,  המרכז הרפואי "העמק",  חדשות,  כלבנות רפואית
תגובות