חדשות

עדכון והקלות בהתוויות הרפואיות למתן קנאביס רפואי

במסגרת העדכון שפרסם משרד הבריאות ניתן משקל רחב יותר לשיקול דעתו של הרופא המומחה והוסרו מגבלות שונות | בוטל התנאי שקנאביס רפואי יינתן רק כקו אחרון | עודכנו ההתוויות לנפגעי פוסט טראומה

שיקול הדעת של הרופא המומחה המטפל בעניין מתן קנאביס רפואי יכריע. צילום: אילוסטרציה

כחלק מיישום המתווה המערכתי של רפורמת הרגולציה המאפשרת בתחום הקנאביס הרפואי, שפורסם באוגוסט 2023, פרסם אתמול (ב') משרד הבריאות עדכון לנוהל ההתוויות הרפואיות (נוהל 106). בין היתר בוטל התנאי שקנאביס רפואי יינתן על ידי הרופא המומחה רק כקו אחרון ועודכנו ההתוויות למתן קנאביס רפואי לנפגעי פוסט טראומה (PTSD).

במסגרת העדכון ניתן משקל רחב יותר לשיקול דעתו של הרופא המומחה והוסרו מגבלות שונות שהיו עד כה, זאת תוך שמירה על הדגשים הרפואיים הנדרשים ועל מתן קנאביס רפואי למטופלים על בסיס עקרונות רפואיים ומדעיים מבוססים.

העדכון בוצע בהתאם להמלצות הגורמים הרפואיים הרלוונטיים ולאחר אישור ועדת ההתוויות, כאשר ההקלות בהתוויות שאושרו על ידי גורמי הרפואה, יסייעו להגברת האוטונומיה הרפואית של הרופאים המומחים המטפלים, לצד הקלת הזמינות והקטנת הביורוקרטיה לחולים הזקוקים לקנאביס רפואי.

על פי העדכון, בוטל התנאי שקנאביס רפואי יינתן על ידי הרופא המומחה רק כקו אחרון והודגש שיקול הדעת של הרופא המומחה המטפל בעניין מתן קנאביס רפואי בתחום מומחיותו, במספר רב של התוויות.

כמו כן, עודכנה ההתוויה בתחום הכאב כך שתהיה הקלה של משך הטיפול במרפאת הכאב למטופלים מעל גיל 45 הסובלים מכאב כרוני עם אבחנה ברורה רשמית.

זאת ועוד, עודכנה ההתוויה למטופלים על הספקטרום האוטיסטי טרם הגעתם לגיל חמש, העומדים בקריטריונים הרפואיים, בהינתן אישור פרטני של ראש אגף בריאות הנפש במשרד הבריאות או של ראש שירותי בריאות הנפש בקופת החולים.

כמו כן, עודכנו ההתוויות בתחום הפוסט טראומה (PTSD) בדרגת חומרה בינונית ומעלה המאופיינת במצוקה נפשית רבה, בין היתר כך שרופא יוכל לרשום קנאביס רפואי לחולים עם 30% נכות לפחות, לפי סעיפי המוסד לביטוח לאומי/ משרד הביטחון, זאת כבר לאחר שנה ולא שלוש שנים, כפי שהיה עד כה.

הנוהל שונה כך שיתייחס גם לאמות המידה המקצועיות הראויות למתן מרשמים בהתאם לתקנות המרשמים שנכנסות לתוקף בסוף מרץ 2024.

נושאים קשורים:  קנאביס רפואי,  התוויות רפואיות,  פוסט-טראומה,  הספקטרום האוטיסטי,  כאב,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.01.2024, 10:59

חבל שההחלטות למתן קנאביס הן רגשיות ופופליסטיות במקום להיות מבוססות מידע ומחקר רפואי.. להקל בהתויות ובהגבלות יקשה על רופאים להתמודד עם אוכלוסיה דורשנית , ואלימה לעיתים, ויגביר את בעלי הרישיון שלא לצורך.
אם רוצים שקנאביס ינוהל כתרופה, יש להימנע מעישון כדרך מתן, ולקבוע הנחיות מבוססות מדע, ואם רק רוצים שיהיה קל להשיג קנאביס, קדמו לגליזציה ושמי שרוצה ירכוש, אבל הורידו את האחריות לתוצאות מהרופאים, כי לאפשר לכל דורש לעשן גראס, זו לא רפואה !

אנונימי/ת
12.01.2024, 12:15

המאמרים ב דוקטורס אונלי הם כלי שיווקי לרופא המשלם מינוי לאתר (!) ולא במה למאמרים מדעיים. רק לאחרונה פורסם על 6 פסיכיאטרים שהנפיקו רישיונות תמורת שוחד. אנו רואים כל יום עוד צעירים שמגיעים לאשפוז פסיכיאטרי לאחר שימוש בקנביס. לצערי האינטרס הכספי של התעשיה תמיד יגבר. כבוד לשלושת הרופאים שמנסים לעמוד בפרץ .