חדשות

האם הפתרון לכאבים כרוניים נמצא בחיידקי המעיים?

מחקר חדש מהמכון לרפואת כאב במרכז הרפואי רמב"ם מצא: השתלת חיידקי מעיים מנשים בריאות בנשים חולות בפיברומיאלגיה קשה שיפר דרמטית את מצבן עד חזרה לתפקוד מלא

מוביל המחקר, ד"ר אמיר מינרבי, המכון לרפואת כאב ברמב"ם. "הממצאים עשויים להוביל לפיתוח בדיקות דם לאבחון וניטור של פיברומיאלגיה". צילום: דוברות רמב"ם

עד היום, לנשים וגברים שמתמודדים עם פיברומיאלגיה, תסמונת הכאב הכרוני שפוגעת בחייהם של כרבע מיליון ישראלים לפחות, לא היו טיפולים יעילים לפתרון המכאובים ושאר תסמיני המחלה. תקווה חדשה לטיפול בתסמונת, שתוביל אולי בעתיד אף לריפוי שלה, נמצאה במחקר שנערך בהובלת רופאים מבית החולים רמב"ם, שמתמקד בתפקיד המשמעותי שממלאים חיידקי המעיים בתסמונת.

במסגרת המחקר, בהובלת ד"ר אמיר מינרבי מהמכון לרפואת כאב ברמב"ם, 15 נשים חולות בפיברומיאלגיה קשה שלא מגיבה לטיפולים הקיימים קיבלו השתלת חיידקי מעיים מנשים בריאות, והטיפול הביא לשיפור משמעותי במצבן.

"התוצאות היו מדהימות. 11 מהנשים חוו שיפור דרמטי במצבן. הצמצום של רמות הכאב, העייפות והפרעות הזיכרון היה כזה שלא נראה מעולם בשום טיפול אחר, והשיפור נמשך חודשים. הנשים הללו הצליחו לראשונה מזה שנים לחזור לתפקד – בעבודה, בלימודים ובחיי החברה שלהן", מספר ד"ר מינרבי.

תוצאות המחקר מוצגות במאמר שהועלה באחרונה לשרת טרום ביקורת עמיתים והוגש לפרסום בכתב עת רפואי מוביל. המחקר נערך בשיתוף עם פרופ' יורם שיר ופרופ' ארקדי חוטורסקי מאוניברסיטת מקגיל במונטריאול.

פיברומיאלגיה היא תסמונת שפוגעת ב-2%-4% מהאוכלוסיה, עם שיעור גדול יותר של נשים מאשר גברים הסובלים ממנה. התסמונת מתאפיינת בכאבים מתמשכים וקבועים בכל רחבי הגוף, עייפות והפרעות בריכוז ובזיכרון.

"פיברומיאלגיה מוגדרת בתור תסמונת ולא מחלה כי איננו יודעים את הגורם לה, אלא רק מכירים שהיא מתאפיינת באוסף של תסמינים שהסיבה להם לא ברורה", מסביר ד"ר מינרבי. כיוון שלא יודעים מה הגורם לפיברומיאלגיה, ובכל בדיקה רפואית זמינה לא נמצא הבדל בין חולים לבריאים, אין גם דרך אובייקטיבית לאבחן אותה, מלבד דיווחי המטופלים עצמם. מסיבות אלו, וגם כי המחלה נפוצה יותר בנשים מאשר בגברים, מחלה זו הוזנחה במשך שנים על ידי הממסד ומטופלות רבות גם נתקלו בחוסר אמון מצד רופאים", מציין מינרבי.

"כמו כן, נכון להיום, כיוון שאיננו יודעים את המנגנון שגורם לתסמינים, אין גם טיפול מבוסס מנגנון, אלא רק נסיונות, לא יעילים במיוחד, להתמודד עם התסמינים השונים, למשל בעזרת תרופות נגד כאב או טיפולים שמיועדים לסייע לעייפות ולהפרעות הזיכרון. אולם, גם כאשר מקבלים את הטיפול האופטימלי הקיים כיום, רוב המטופלות ממשיכות לסבול מתסמינים קשים ומפגיעה משמעותית באיכות חייהן".

המחקר של ד"ר מינרבי ועמיתיו, שבוחן את הקשר בין חיידקי המעיים לתסמונת, התחיל בשנת 2017. "החלטנו לנסות לבחון אם המיקרוביום יכול להשפיע גם על תהליכי כאב", מספר ד"ר מינרבי. "בחרנו להתמקד בפיברומיאלגיה מסיבות שונות. ראשית, כיום לא יודעים מה גורם לתסמונת. שנית, היא נפוצה וכך לא יהיה קשה למצוא נבדקים. שלישית – אין כיום דרך יעילה לאבחן אותה או לטפל בה, כך שכל התקדמות יכולה להועיל רבות לשפר את חיי החולים".

המחקר החל ב-2017 כשד"ר מינרבי היה בפוסט דוקטורט אצל פרופ' שיר באוניברסיטת מקגיל. השלב הראשון של כל מחקר מיקרוביום רפואי הוא למצוא הבדלים סטטיסטיים בהרכב המיקרוביום בין חולים לבריאים. "גייסנו קבוצה גדולה של נשים חולות ובריאות וערכנו בחינה מעמיקה של המיקרוביום שלהן. במבט על לא מצאנו הבדלים משמעותיים, אבל בדיקה מעמיקה הקראתה שוני מובהק בקבוצה של כ-20 מיני חיידקים, שהשכיחות שלהם השתנתה בין החולות לבריאות, והשוני גדל ככל שהתסמינים היו חמורים יותר".

לדבריו, ממצאים אלה אינם מספיקים כדי להוכיח קשר סיבתי בין נוכחות החיידקים למחלה, אולם ניתוח מעמיק של התפקוד של חיידקים אלה הראה שהם מפרישים חומרים שונים, שנמצאו קשורים למערכת העצבים ולוויסות של כאב. "ראינו קשר כמעט ישיר בין ריכוז של חומרים מסוימים שמושפעים מפעילות החיידקים לבין עוצמת הכאב שדיווחו המטופלות. מה שחשוב גם כן היה שאפשר למדוד חומרים אלה בדם – ממצא שעשוי לאפשר לפתח בדיקות דם לאבחון וניטור של פיברומיאלגיה", אומר ד"ר מינרבי.

השלב הבא היה להוכיח סיבתיות – לבדוק אם חיידקי המעיים הם הגורם לתסמונת או תוצאה שלה. לצורך כך ד"ר מינרבי ועמיתיו השתילו מיקרוביום שנלקח מנשים חולות בעכברים שגדלים בסביבה ללא חיידקים כלל. "ראינו שהמיקרוביום גרם לעכברים לפתח בתוך שבועיים את התסמינים של פיברומיאלגיה, ושהתסמינים נמשכו חודשים – עדות לכך שהחיידקים ממלאים תפקיד בהתפתחות התסמונת".

מחקר מעמיק העלה שחלק מהפעולה של החיידקים היא בהשפעה על מערכת החיסון, שיוצאת מאיזון ומתחילה לפעול נגד אזורים במערכת העצבים שאחראים לתחושות של כאב. "השלב הבא היה לראות אם אנחנו יכולים לרפא את העכברים החולים. נתנו להם אנטיביוטיקה כדי להעלים את המיקרוביום החולה והשתלנו להם מיקרוביום מנשים בריאות – ותסמיני הכאב נעלמו במהירות ולחלוטין".

אחרי ההצלחה יוצאת הדופן בחיות המודל, פנו ד"ר מינרבי ועמיתיו לנסות לטפל גם בחולות פיברומיאלגיה אנושיות. "במחקר שהובל על ידי הסטודנטית לתואר שני רנא חדאד, גייסנו 15 נשים חולות בפיברומיאלגיה במצב קשה, שלא מגיבות לטיפולים הקיימים, טיפלנו בהן באנטיביוטיקה כדי לפנות מקום במעיים שלהן למיקרוביום חדש, ובשיתוף עם ד"ר מילנה פיטשני ממרכז המיקרוביום של רמב"ם, השתלנו להן מיקרוביום של נשים בריאות באמצעות קפסולות לבליעה".

לנוכח ההצלחה של המחקר הראשוני בחולות, ד"ר מינרבי ועמיתיו פונים עתה לערוך מחקר נרחב יותר. "המחקר הראשוני נעשה ללא קבוצת ביקורת וללא חלוקה אקראית. בעוד חודש נתחיל בגיוס של 80 מטופלות לניסוי גדול ומבוקר כדי לבסס את הממצאים הראשוניים", הוא מספר. 

נושאים קשורים:  פיברומיאלגיה,  מחקרים,  חדשות,  רפואת כאב,  ד"ר אמיר מינרבי
תגובות
אנונימי/ת
03.01.2024, 22:38

למי לפנות להירשם למחקר?

אנונימי/ת
04.01.2024, 17:49

לאכול חרא זה לא קללה
זה טיפול