מחקרים

מהם מסלולי איתות והגברת הכאב בנשים עם אנדומטריוזיס?

נמצא כי עצבוב רירית הרחם מבוצעת דרך מסלולי NGF ו-BDNF יחד עם הקולטנים שלהם, בתיווך של IL-1β, וכי ייתכן ועיכוב של מסלול האיתות המסויים יועיל בהפחתת כאבי האגן בנשים עם אנדומטריוזיס

אנדומטוריוזיס. מצב כרוני המשפיע על אחת מכל עשר נשים (צילום: שאטרסטוק)

כאבי אגן בנשים עם אנדומטריוזיס מיוחסים בדרך כלל לדלקת עצבית של עצבי כאב הנמצאים ברקמת רירית רחם אקטופית ואאוטופית. ההשערה היא כי חישת כאב ברחם מתווכת אינטרלוקאין 1β (Interleukin-1β - IL-1β), ציטוקין שכיח באנדומטריוזיס, נבחנה במחקר זה.

בדיקות אימונופלורוסנציה איששו את הנוכחות של תאי עצב ברקמה של רירית רחם אנושית. ביטוי של פקטור גדילה עצבית (Nerve Growth Factor - NGF) ופקטור נוירוטרופי המופק מהמוח (Brain Derived Neurotropic Factor - BDNF) יחד עם הקולטנים שלהם אושש בעזרת אימונוהיסטוכימיה ותספיג חלבון. החוקרים ביצעו, בתאים מבודדים של משתית רירית הרחם (Endometrial Stromal Cells - ESC), מבדקי מנה-תגובה וזמן-מהלך עם מעכבי IL-1β וקינאזות על מנת לאפיין סמן ביולוגי in vitro.

תוצאות המחקר הדגימו כי סמנים עצביים זוהו בסיבי עצב של רירית הרחם. NGF,יBDNF והקולטנים שלהם: קינאז קולטן של טרופומיוזין (Tropomyosin Receptor Kinase - Trk) A,יTrkB, וקולטן p75 לנוירוטרופין נמצאו מבוטאים על גבי תאי ESC ראשוניים. IL-1β השרה עליה בביטוי של TrkA/B על גבי ESC שהופקו מנבדקות עם אנדומטריוזיס (הגברה פי 2.8±0.2) בהשוואה לתאים מקבוצת מקיר ביקורת (הגברה פי 1.5±0.3; p<0.01), השפעה שתווכה דרך מסלול JNK (c-Jun N-terminal kinase). מגמת ריכוזי BDNF היה גבוה יותר בנוזל פריטוניאלי של נבדקות עם אנדומטריוזיס, אך ללא הבדל מובהק סטטיסטית בהשוואה לנוזל פריטוניאלי של נשים מקבוצת מקרי הביקורת.

מסקנת החוקרים הייתה כי הממצאים תומכים בהשערה כי NGF ו-BDNF, יחד עם הקולטנים שלהם, אחראיים את העצבוב של רירית הרחם, וזו מוגברת על ידי חשיפה ל-IL-1β. החוקרים משערים כי למעכבי JNK, כגון SP600125, יש פוטנציאל להפחית את הדלקת העצבית בנשים עם אנדומטריוזיס.

מקור:

Yu J, Berga SL, Zou E, Schrepf AD, Clauw DJ, As-Sanie S, Taylor RN. Neurotrophins and Their Receptors, Novel Therapeutic Targets for Pelvic Pain in Endometriosis, Are Coordinately Regulated by IL-1β via the JNK Signaling Pathway. Am J Pathol. 2023 Aug;193(8):1046-1058. doi: 10.1016/j.ajpath.2023.04.007. Epub 2023 May 8. PMID: 37164275.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנדומטריוזיס,  כאב,  כאבי אגן,  IL-1ß,  רירית הרחם
תגובות