מחקרים

הגישה היעילה ביותר לביצוע בלוק לקוואדרטוס לומבורום לאחר ניתוח קיסרי

נשים שעברו ניתוח קיסרי וטופלו עם בלוק לקוואדרטוס לומבורום לצורך שיכוך כאבים הראו את היעילות הטובה ביותר לאחר שעברו בלוק בגישה קדמית

ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)
ניתוח קיסרי (אילוסטרציה)

בלוק לקוואדרטוס לומבורום (QLB), הנעשה בגישות שונות, נמצא כאמצעי יעיל לשיכוך כאבים לאחר ניתוח קיסרי. עם זאת, עדיין לא ברור מהי הגישה היעילה ביותר לביצוע הבלוק. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Clinical journal of pain', החוקרים ערכו מטא-אנליזה רשתית על מנת להשוות ולדרג את אתרי ההזרקה השונים לצורך ביצוע QLB מבחינת התוצאים הקשורים לכאב בנשים לאחר ניתוח קיסרי.

לצורך כך, החוקרים ערכו חיפוש במסדי הנתונים PubMed, EMBASE, SCOPUS וה-Cochrane Central Registers of Controlled Trials (CENTRAL) על מנת לאתר ניסויים אקראיים מבוקרים (randomized controlled trials) אשר העריכו את התפקיד של כל גישה לביצוע QLB לעומת אינבו/ללא ביצוע בלוק לצורך טיפול בכאב לאחר ניתוח קיסרי.

התוצא הראשוני של המחקר היה צריכה פרנטרלית של morphine milligram equivalents במהלך 24 השעות הראשונות לאחר הניתוח. התוצאים השניוניים היו מדדי כאב בשלב מוקדם (4-6 שעות), מדדי כאב בשלב מאוחר (24 שעות), תופעות לוואי, וסיבוכים הקשורים לבלוק. החוקרים השתמשו בהסתברויות surface under cumulative ranking (SUCRA) על מנת לדרג את הגישות, והאנליזה נערכה באמצעות סטטיסטיקה בייסיאנית (מודל השפעות אקראיות).

במסגרת האנליזה נכללו 13 ניסויים, אשר הקיפו 890 מטופלות בסך הכל. הסתברות ה-SUCRA לצריכה פרנטרלית של morphine equivalent במהלך 24 שעות הייתה הגבוהה ביותר (87%) בחולות שטופלו עם גישה צידית (לטרלית), ואחריה גישה אחורית וקדמית. ההסתברות להפחתת ציוני הכאב בכל פרקי הזמן הייתה הגבוהה ביותר בגישה הקדמית. כמו כן, הגישה הקדמית דורגה גבוה גם עבור הפחתת PONV, תופעת הלוואי העקבית היחידה שדווחה.

לסיכום, תוצאות החוקרים מצביעות על כך שבנשים שעברו ניתוח קיסרי, נקיטה בגישה קדמית לצורך ביצוע QLB הובילה להסתברות טובה יותר להגעה למרבית התוצאים ממוקדי-מטופל שנבדקו. החוקרים מוסיפים כי יש לאשש את ממצאיהם על ידי עריכה של RCTs גדולים בהיקפם.

מקור:

Singh, Narinder P. MD*; Makkar, Jeetinder K. MD†; Koduri, Samanyu‡; Singh, Preet Mohinder MD§. Efficacy of Different Approaches of Quadratus Lumborum Block for Postoperative Analgesia after Cesarean Delivery: A Bayesian network meta-analysis of randomized controlled trials. The Clinical Journal of Pain ():10.1097/AJP.0000000000001147, July 6, 2023. | DOI: 10.1097/AJP.0000000000001147

נושאים קשורים:  מחקרים,  בלוק עצבי,  ניתוח קיסרי,  אנלגטיקה
תגובות