מחקרים

הקלת כאב לאחר מיומקטומיה לפרוסקופית

נשים שעברו מיומקטומיה הראו הקלה בכאב שלאחר הניתוח לאחר שקיבלו בלוק ל-Quadratus Lumborum המורכב מדקסמדטומידין ורופיבקאין

המינון האופטימלי של דקסמדטומידין (DEX) לשיכוך כאבים לאחר ניתוח של בלוק quadratus lumborumי(QLB) לאחר מיומקטומיה לפרוסקופית לא נקבע באופן מבוסס. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Clinical Journal of Pain', החוקרים העריכו את ההשפעה של DEX, אשר ניתן במינונים שונים ובאופן מקומי, מבחינת שיכוך כאב ותופעות לוואי.

החוקרים ערכו ניסוי אקראי מבוקר על מטופלות שעברו מיומקטומיה לפרוסקופית. לאחר הניתוח המטופלות קיבלו QLB טרנס-מסקולרי ודו צדדי עם תכשיר לאלחוש מקומי בתוספת DEX במינונים שונים כאדג'ובנט לכל צד. לאחר ביצוע ה-QLB המטופלות עברו הערכת כאב על ידי Numeric rating scalesי(NRS) והערכה של קצב הלב (HR). כמו כן, החוקרים השוו בין המטופלות מבחינת קבלת משככי כאבים נוספים אשר ניתנו על ידי משאבה המבוקרת על ידי המטופלות (patient-controlled analgesia pump), משך זמן ההחלמה עד למעבר גזים (flatus), אשפוז בבית החולים ותוצאים אחרים.

ההקצאה האקראית נעשתה על 150 משתתפות בסך הכל אשר חולקו לשלוש קבוצות, כל אחת מנתה 50 מטופלות (קבוצת DEX1: 0.1 מיקרוגרם/קילוגרם; קבוצת DEX2:י0.3 מיקרוגרם/קילוגרם; קבוצת DEX3:י0.5 מיקרוגרם/קילוגרם). 20 דקות לאחר ביצוע ה-QLB ציוני הכאב לפי ה-NRS היו נמוכים יותר בקבוצות DEX2 ו-DEX3י(P<0.017) בהשוואה לקבוצת ה-DEX1, והמובהקות נותרה למשך 24 שעות לאחר מכן. בהשוואה לקבוצת ה-DEX1, המטופלות בקבוצות DEX2 ו-DEX3 נזקקו לשיעור נמוך יותר של משככי כאבים נוספים (P<0.017). עוד נמצא כי בהשוואה לקבוצה DEX1, ה-HR בקבוצות DEX2 ו-DEX3 היה נמוך יותר 10 ו-20 דקות לאחר ה-QLB, בהתאמה (P<0.017). 60 דקות לאחר ה-QLB, ה-HR בקבוצה DEX3 היה עדיין נמוך יותר לעומת הקבוצות האחרות, ויותר מטופלות בקבוצה זו נמצאו עם ברדיקרדיה. ציון שביעות הרצון של שיכוך הכאבים לאחר הניתוח היה גבוה יותר בקבוצות DEX2 ו-DEX3 לעומת DEX1י(P<0.017).

החוקרים מסכמים כי ממצאיהם מעידים על כך שהוספה של DEX במינון 0.3 מיקרוגרם/קילוגרם לרופיבקאין 0.25% ב-QLB מומלצת לצורך הקלה על הכאבים לאחר מיומקטומיה לפרוסקופית. הטיפול נמצא בטוח בהתוויה זו.

מקור:

Li, Yue MD*; Zhang, Le MD*; Jiao, Jing PhD*; Yu, Xinhua PhD†; Huang, Shaoqiang PhD*. Impact of Bilateral Quadratus Lumborum Block Using Different Doses of Dexmedetomidine for Postoperative Analgesia in Laparoscopic Myomectomy: A Randomized Controlled Trial. The Clinical Journal of Pain 39(2):p 85-90, February 2023. | DOI: 10.1097/AJP.0000000000001087

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב פוסט-ניתוחי,  מיומקטומיה,  דקסמדטומידין,  שיכוך כאב
תגובות