מחקרים

התפתחות כאב נוירופתי לאחר כריתת גפה תחתונה

נמצא כי גיל, כריתה פרוקסימלית ומחלות כרוניות שונות מקושרות להופעת כאבים נוירופתיים לאחר כריתת גפה תחתונה

כאב נוירופתי (אילוסטרציה)
כאב נוירופתי (אילוסטרציה)

כריתה של גפה תחתונה היא נפוצה, והתפתחות כאב נוירופתי בתר-ניתוחי (נוירומה תסמינית או כאבי פאנטום) מדווחת אף היא בתדירות גבוהה. השימוש בטיפול פעיל עבור קצוות העצב הדגימו ירידה בכאבים, אך לשם כך נדרשים משאבים נוספים ולכן כדאי להשתמש בשיטות אלו עבור מטופלים בסיכון מוגבר. מטרת מחקר זה הייתה לזהות את המאפיינים המקושרים להתפתחות של כאבים נוירופתיים לאחר כריתת רגל מעל מפרק הברך, דיסארתיקולציה של הברך וכריתת רגל מתחת למפרק הברך.

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי 1,565 נבדקים עם משך מעקב ממוצע של 4.3 שנים אשר עברו כריתת גפה תחתונה מעל או מתחת לברך או בשיטת דיסארתיקולציה. דרגת הכריתה מעל הברך ודיסארתיקולציה של הברך שולבו לכדי דרגת כריתה פרוקסימלית ואילו כריתות מתחת לברך נותרו קטגוריה בפני עצמה ובוצעו עבור 61% מהמקרים. התוצא העיקרי שנבדק היה כאב נוירופתי, מבוסס על רשומות בתיק הרפואי. רגרסיה לוגיסטית רב-משתנית בוצעה על מנת לזהות מאפיינים נבדלים המקושרים להופעת כאב נוירופתי.

תוצאות המחקר הדגימו כי כאב נוירופתי בתר-ניתוחי הופיע עבור 584 מהנבדקים (37%); כאשר כאבי פאנטום הופיעו עבור 34% מהנבדקים ונוירומה תסמינית עבור 3.8% מהם. דרגת הכריתה הפרוקסימלית, רמות קריאטנין נורמליות ורקע של מחלה פסיכיאטרית נמצאו קשורים להופעת כאב נוירופתי. סוכרת, היפותאירודיזם וגיל מתקדם נמצאו קשורים לירידה בסיכוי להתפתחות כאב נוירופתי.

מסקנת החוקרים הייתה כי לאחר כריתה של גפה תחתונה מופיע כאב נוירופתי בשכיחות גבוהה. כמו כן נמצאו מאפיינים המגבירים (כריתה פרוקסימלית וגיל צעיר) ומפחיתים (סוכרת, היפותאירודיזם ומחלת כליות כרוניות) את קצב ההתחדשות העצבית, ואלו לוקחים חלק בהתפתחות כאב נוירופתי לאחר כריתה.

מקור:

Lans, Jonathan, et al. (2022) “Factors Related to Neuropathic Pain following Lower Extremity Amputation.” Plastic and Reconstructive Surgery, August 2022. Vol. 150, Issue 2, p. 446-455 doi: 10.1097/PRS.0000000000009334

נושאים קשורים:  מחקרים,  כריתת גפה,  כאב נוירופתי,  כאבי פנטום,  סוכרת
תגובות