חדשות

כאב ראש מקבצי – התופעה שתוקפת בעיקר גברים

כאבי ראש עזים אלה, המכונים גם "כאבי ראש התאבדותיים", תוקפים אחד לאלף איש ושכיחים יותר בקרב גברים בכל הגילאים

כאב ראש בגברים. צילום אילוסטרציה

כאב ראש מקבצי מתאפיין בהתקפי כאבי ראש עזים ביותר החוזרים פעמים רבות מדי יום ברציפות במשך תקופה של מספר שבועות. התסמינים השכיחים הם הופעת כאבי הראש המתמקדים סביב עין אחת ומלווים בכאב עוצמתי ביותר עם הפעלת המערכת האוטונומית - אודם וצמצום של העין, דמעת מאותה העין ונזלת מהנחיר באותו הצד. הכאבים תוקפים בתחילה בעיקר בלילה ובהמשך הם מתפשטים גם ליום. ההתקפים של כאב הראש נמשכים בין רבע שעה לשלוש שעות.

לרגל יום כאב הראש המקבצי הבינלאומי, מסבירה ד"ר נירית לב, מנהלת המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי מאיר, כי כאבי ראש עזים אלה תוקפים אחד ל-1,000 איש וכי הם שכיחים יותר בקרב גברים בכל הגילאים אך בעיקר נפוצים במבוגרים צעירים בגילאי 20-40. כאבי ראש אלה הם כה עזים עד שהם גורמים לאדם להיכנס לאי שקט נוראי ועל כן מכונים גם "כאבי ראש התאבדותיים" - suicidal headaches.

"לכאבי ראש אלה ישנם טיפולים יעילים וכיום ישנם חידושים והתפתחויות טיפוליות חדשות בתחום", אומרת ד"ר לב, "הדבר החשוב ביותר הוא העלאת המודעות לתופעה כדי שהיא תגיע לאבחון מהיר על ידי נוירולוג המתמחה בכאבי ראש על מנת שהמטופל הסובל יזכה למענה ולטיפול מתאים".

במרכז הרפואי מאיר פועלת מרפאת כאבי ראש שבה ניתנים טיפולים תרופתיים ובעת הצורך טיפולים פולשניים כגון טיפולים בבוטוקס, חסמים עצביים או טיפולים בזריקות תת עוריות. במקרים מסוימים ניתנים טיפולים בחמצן שלעתים מסייעים בהקלה מהירה של הכאב.  בהתאם לצורך ולמצבם של המטופלים, לעתים אף מאשפזים חולים עם כאב ראש מקבצי על מנת לסייע בהתמודדות עם הכאב ולתת טיפולים שאין אפשרות לקבל בבית המטופל.

נושאים קשורים:  ד"ר נירית לב,  כאב ראש מקבצי,  חדשות,  כאב
תגובות