עצב טריגמינאלי

קלט חושי טריגמיניאלי בתסמונת הכאב האזורית המורכבת

מחקר זה מצא כי במטופלים עם תסמונת הכאב האזורית המורכבת, קלט עצבי בעצב הטריגמיניאלי משפיע על אותות nociceptive ושמעתיים במוח

כאב ראש בגברים. צילום אילוסטרציה

בתסמונת הכאב האזורית המורכבת (CRPS), הפרעות תחושתיות ו/או היפראלגזיה לעיתים קרובות חורגות מעבר לגפה הפגועה לאתרים אחרים באותו הצד של הגוף. מטרת מחקר זה הייתה לקבוע אם היפראלגזיה במצח באותו הצד, משקפת חוסר עיכוב ו/או רגישות של עצבים טריגמיניאליים מסוג affernent או מסדר שני בצד המושפע מ-CRPS.

כדי לחקור זאת, רפלקסי מצמוץ לגירויים חשמליים (זרם משולש של 2 מילי-אמפר שהועבר באמצעות אלקטרודה קונצנטרית) תועדו באופן דו-צדדי אצל 30 מטופלים עם CRPS ו-20 מקרי ביקורת בגיל ומין זהים. בנוסף, נחקרה ההשפעה של גירויים אקוסטיים מפתיעים על כאב ועל רפלקסים של מצמוץ לגירויים חשמליים סופרה-אורביטלים.

גירוי חשמלי על גבי המצח היה כואב יותר בצד הנגוע מאשר הצד השני (רמת מובהקות קטנה מ-0.05), וכואב יותר בשני הצדדים במטופלים מאשר בקבוצת הביקורת (רמת מובהקות קטנה מ-0.001). בנוסף, גירוי חשמלי של המצח באותו הצד הגביר את העוצמה ואת אי הנוחות השמיעתית לגירויים אקוסטיים מפתיעים (רמת מובהקות קטנה מ-0.05). עם זאת, רפלקסי מצמוץ היו דומים בשני הצדדים של המטופלים, אך קטנים יותר במשרעת ובמשך הזמן בקרב המטופלים לעומת קבוצת הביקורת (רמת מובהקות קטנה מ-0.05).

ממצאים אלו מצביעים על כך שקלט עצבי חושי טריגמיניאלי מפעיל/מפסיק עיכוב של מעגלי nociceptive בתלמוס או במרכזי קליפת המוח הגבוהים ב-CRPS. מצב זה לא רק מעורר היפר-אלגזיה על-עיניית, אלא גם פוגע בתפיסה השמיעתית. לפיכך, מעבר אותות שמיעתיים ו-nociceptive באתרי התכנסות בתוך מערכת העצבים המרכזית עשויה ליצור היפראקוזיס ב-CRPS.

מקור: 

Drummond P. Et al. (2021) 37(2): 79-85

נושאים קשורים:  עצב טריגמינאלי,  היפראלגזיה,  תלמוס,  תסמונת כאב אזורי מורכב,  מחקרים
תגובות