מחקרים

גירוי חוט בשדרה בעוצמה של 10 קילוהרץ כטיפול בכאבים כרוניים לאחר ניתוח

חוקרים סבורים כי גירוי שדרתי בעוצמה של 10 קילוהרץ, בחולים עם כאב כרוני לאחר ניתוח, הינו יעיל ונסבל היטב

29.09.2020, 11:38

ידוע כי כאבים כרוניים לאחר ניתוח (Chronic postsurgical pain - CPSP) יכולים להיגרם כתוצאה מפגיעה עצבית היקפית (peripheral nerve injury - PNI) הנובעת מפרוצדורות ניתוחיות, ויש להם מרכיב נוירופתי משמעותי. החוקרים ביצעו מחקר פרוספקטיבי בעל זרוע בודדת, על מנת לתעד את יעילותו של גירוי חוט השדרה בעוצמה של 10 קילוהרץ, כטיפול ב-CPSP.

החוקרים הכלילו במחקר נבדקים עם CPSP שהיה עמיד בפני ההתערבויות הרפואיות הקונבנציונליות, שדיווחו על רמת כאב בסולם ה-VAS של 5 ס"מ ומעלה מתוך 10, ועברו טיפול עם גירוי שדרתי במשך עד 14 יום. החוקרים השתילו מוליכים אפידורליים באתרים התואמים את איזור הכאב המרכזי, והגדירו תוצא מוצלח כאשר הייתה הקלה של 40% מעלה בעוצמת הכאב. לאחר מכן, החוקרים השתילו מערכת גירוי שדרתי קבועה בעוצמה של 10 קילוהרץ, בנבדקים שהניסוי בהם הצליח, ועקבו אחריהם במשך 12 חודשים.

החוקרים דיווחו כי מבין 34 הנבדקים שעברו גירוי שדרתי ניסיוני, 1 פרש מוקדם מהניסוי ו-29 (87.9%) הוגדרו כהצלחה וקיבלו שתל קבוע. החוקרים מצאו כי לאחר 12 חודשי טיפול, ציון ה-VAS הממוצע ירד ב-6.5 ס"מ ושיעור התגובה היה 88.0% (22 מתוך 25 נבדקים). כמו כן, ב-18 נבדקים (62.1%) הכאב נכנס להפוגה, עם ציון VAS קבוע של 3 ס"מ או פחות. זאת ועוד, נמצא כי בכל הנבדקים, הציונים בכל מרכיבי השאלון המקוצר בשם McGill Pain Questionnaire 2 ירדו באופן מובהק, כולל התיאור הרגשי של הכאב. לבסוף, דיווחו החוקרים על שיפור בתפיסת הכאב ובערנות, בתפקוד המטופל, תחושה כללית נפשית ופיזית ואיכות השינה. החוקרים לא דיווחו על חסרים נוירולוגיים במסגרת המחקר.

החוקרים הגיעו למסקנה כי גירוי שדרתי בעוצמה של 10 קילוהרץ עבור חולים עם CPSP, הינו יעיל ונסבל היטב. הם סבורים כי דרוש מחקר נוסף העוסק ביישום הקליני של טיפול זה באוכלוסייה הנ"ל.

מקור:

Gupta, M. et al. (2020). Pain Practice. https://doi.org/10.1111/papr.12929

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב פוסט ניתוחי כרוני,  פגיעה עצבית היקפית,  כאב נוירופתי
תגובות