מחקרים

ניסיון של מטופלים ונקודות המבט שלהם על נוירו-מודולציה כטיפול בכאב

חוקרים סבורים כי לנוירו-מודולציה צריך להיות מקום כחלק מהטיפול בכאב כרוני

03.09.2020, 16:49
כאב (צילום: אילוסטרציה)
רפואת כאב (צילום: אילוסטרציה)

ידוע זה מכבר כי לכאבים כרוניים ישנן השפעות מרחיקות לכת על חיי האדם והחברה. לאחר כישלון או אי-סבילות לטיפול שמרני, נוירו-מודולציה יכולה להוות אפשרות הולמת עבור תת-אוכלוסייה מסוימת של חולים. עם זאת, רק מעט ידוע על חווית המטופל בהקשר זה.

החוקרים ערכו סקירה שיטתית של מחקרים איכותיים העוסקים בחוויית המטופלים בהקשר לנוירו-מודולציה כטיפול בכאב כרוני. הם ביצעו חיפוש בארבעה מאגרי מידע: MEDLINE, EMBASE, Psych INFO וכלל הסקירות ב-EMB, מתאריך הקמת המאגר ועד ה-4 בדצמבר, 2019. לאחר מכן, השתמשו במיזוג בצורת עלילה, על מנת לזהות את הממצאים העיקריים מהמחקרים שנכללו בסופו של דבר בסקירה. בנוסף, ניתחו את הנתונים באופן איכותי, באמצעות אנליזה השוואתית קבועה, זאת על מנת לזהות נושאי מפתח על פני המחקרים.

החוקרים אספו 7,542 ציטוטים ייחודיים. הם בחרו בקפידה 64 תקצירי מאמרים, עבורם ביצעו סקירה של הטקסט כולו. לאחר סקירה מלאה, פסלו החוקרים 57 מאמרים והותירו 7 שנכללו בסקירה שיטתית זו. הם מצאו כי כלל המחקרים היו באיכות גבוהה, כאשר מתוכם עלו 4 נושאים עיקריים: החיים עם כאב כרוני, הציפיות, ניהול האתגרים והיכולת לחזור למצב "נורמלי".

החוקרים הגיעו למסקנה כי נוירו-מודולציה אכן צריכה להיות חלק מהתוכנית כוללת לניהול כאב, שיכולה לכלול גם את הצורך בתמיכה רגשית ופסיכוסוציאלית מתמשכת. הם סבורים כי  היכרות מעמיקה יותר עם חוויית המטופל בנוגע לנוירו-מודולציה, תסייע לצוותי הטיפול במתן תמיכה הולמת לחולים. לטענתם, התוצאות מדגישות את הצורך במחקר נוסף שיחזק את מעמד הנוירו-מודולציה בתור אופציה טיפולית לחולים הסובלים מכאב כרוני.

מקור:

McCarron, T. et al. Pain 2020; 161(8); 1708-1715. doi: 10.1097/j.pain.0000000000001883

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאבים כרוניים,  נוירו-מודולציה
תגובות