סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב נדרשו להופיע לדיון חירום בוועדת הכנסת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, בעקבות הדיון הסוער שהיה בוועדה אתמול (ב') שבו מטופלים בקנאביס רפואי הטיחו טענות קשות כלפי מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר), יובל לנדשפט.

בסיכום הדיון הודיעה יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) כי יתקיים בקרוב דיון חירום בהשתתפות סגן שר הבריאות ומנכ"ל המשרד כדי שיגיבו לטענות המטופלים.

מטופלים סיפרו בדיון כי הם נתקלים בקשיים בקבלת רשיון שימוש לקנאביס. אחד מהם סיפר שהוא חולה במלנומה גרורתית ותיאר את הקשיים שמערימה היק"ר: "קיבלתי טיפול ביולוגי מתקדם שלא עזר. הגעתי לקנאביס. לקחתי גרם ביום של שמן קנאביס במשך שמונה חודשים וכל הגרורות נעלמו. הבראתי. הסרטן, הודיעו לי הרופאים, הוא עתה אצלי מחלה כרונית. אני חי, עובד ומתפקד, אלא שתוקפו של רשיון הקנאביס שלי פג ואני מנסה לחדשו ללא הצלחה כבר חמישה חודשים. אם לא אקבל את הטיפול הזה - אמות. יש אצלי היום שתי גרורות. הרופאים אומרים שוב שימיי ספורים".

חולה אונקולוגי אחר סיפר בדיון: "אני נמצא פה היום במלחמה על החיים שלי. אני בוש לומר שבכירים במשרד הבריאות מכנים אותי מסטול. מדוע המדינה מונעת ממני את סם החיים? מדוע יק"ר מתעקשת למנוע ממני את הטיפול שאני צריך?".

מטופל אחר סיפר כי פקידי היק"ר הפחיתו באופן חד צדדי את מינון הטיפול שעליו המליצה הרופאה שלו. "מישהו מהיק"ר בכלל ראה אותי? מישהו יודע ממה אני סובל? על סמך מה הפחיתו את מינון הקנאביס?".
לנדפשט, מנהל יק"ר, הגיב לדברים ואמר: "תהליך הרפורמה בקנאביס אורך זמן. במשרד הבריאות מנסים להתיר את הטיפול תוך הבטחת בטיחות החולים והציבור".

ח"כ זנדברג הודיעה: "אם צריך, נוציא צו הבאה לסגן שר הבריאות. שלוש שנים שומעים אותן טענות ומקבלים אותן תשובות. הרפורמה יצרה בעיות חדשות. זה כישלון קולוסאלי. נדרוש שסגן השר יציג מדיניות אחרת כי ברור שזו הנוכחית לא עובדת".